Non toxic – Zdraví s netoxickou péčí

Neděle 16. 4. 2023 10:00 – 18:00 hod (13:00 – 14:00 přestávka na oběd)

Tento seminář vás seznámí s hlavními okruhy non toxic filozofie, která se zaměřuje zejména na eliminaci škodlivé chemie v domácnosti, v péči o pokožku a v produktech běžné péče. Přinese vám cenné rady a tipy, jak zavést non toxic péči do praxe. Non toxic se orientuje primárně na využití dostupných přírodních zdrojů a alternativ škodlivé chemie a non toxic filozofie je úzce propojena s ekologií a udržitelností materiálů. Tento životní styl nás učí orientovat se ve složení produktů a materiálů a nabízí návod, jak přemíru těch nepřijatelných nebo sporných produktů nahradit. Nabádá a učí, jak se nenechat nachytat líbivým marketingem o „přírodní péči“, kterou se často zaštiťují prodejci a výrobci, jejichž produkty ale vůbec neodpovídají parametrům skutečně bezpečného složení, pouze využívají tzv. greenwashing. Non toxic péče je mimořádně vhodná pro řešení a prevenci kožních onemocnění, zejména kontaktních dermatitid, atopií a alergií, ale je také základním pilířem celkové péče o zdraví dětí i dospělých.

Co všechno se na semináři dozvíte:

 • Víte, kde všude najdete ftaláty v běžné péči a domácnosti?
 • Kde se můžeme setkávat s konzervanty, které poškozují imunitu?
 • Jak rozpoznat tzv. greenwashing, tedy produkty, které používají marketingová tvrzení k tomu, aby se tvářily ekologicky a čistě přírodně a ve skutečnosti používají problematické látky, které mohou napáchat stejné škody jako běžná komerce – “těžká chemie”.
 • Co by měla znát každá maminka, která plánuje těhotenství, jak se připravit na těhotenství a nezatěžovat tělo hormonálními disruptory.
 • Jak nevystavovat malé děti toxické zátěži a hormonálně disruptivním látkám, které narušují vývoj jejich hormonální soustavy a mohou mít významný vliv na neplodnost a zdraví celkově.
 • V čem vařit, aby nádobí neuvolňovalo zdraví škodlivé látky.
 • Kde a jak hledat vhodné alternativy, které ale budou současně funkční a splní nároky, které očekáváme od moderní kosmetiky a drogerie?
 • Perete správně? A jsou prací gely “no risk” jen proto, že výrobce používá formulku “hypoalergenní”, ekologický”?

Program:

 • Seznámení s non toxic filozofií, proč mít non toxic domácnost a péči
 • Základy orientace ve složkách, příklady a orientace v certifikátech
 • Péče o pokožku, vlasy a tělo
 • Praní a úklid
 • Textil a interiér
 • Workshop: pleťová péče a dekorativní kosmetika, testování produktů a líčení
 • Péče o pokožku, vlasy a tělo

Prezentaci po skončení semináře zašleme všem účastníkům v elektronické podobě.

Během semináře budeme dělat krátké přestávky dle potřeby.

Pavla Pavlištová

Lektorka: Pavla Pavlištová patří k předním představitelům týmu non toxic velké FB skupiny Svět non toxic, která jako jedna z prvních vytvořila platformu a komunitu pro lidi s kontaktní dermatitidou a kožními nemocemi a je zároveň předsedkyní stejnojmenného spolku Svět non toxic, z.s.
K problematice non toxic se dostala kvůli svým zdravotním problémům, v 25 letech jí byla diagnostikována endometrióza, kterou lékaři léčili konvenčně, zejména silnou hormonálně syntetickou léčbou. Terapie takto vedená jí však způsobila vážné zdravotní problémy. K přetrvávajícím potížím spojeným s endometriózou se postupně přidala narušená imunita, opakované záněty, infekce, kožní kontaktní reakce, ekzémy. Vypozorovala, že na mnoho chemických látek reaguje silným podrážděním a konvenční léčba nemá žádný efekt. Po těchto peripetiích si Pavla uvědomila, že standardní léčbu již nechce dále následovat a vydala se na cestu samoléčby. Postupně si nejen sama na sobě ověřila, že k terapii je nutno přistupovat celostně. Na své cestě a pátrání se dostala k myšlence non toxic a připojila se k tehdy rozvíjející se komunitě pacientů a lidí, které problematika zajímala. Již během prvního roku přístupu non toxic se Pavla zcela zbavila ekzému, vypozorovala reakce na některé chemické látky, pustila se do kompletní změny domácnosti a péče v duchu filozofie non toxic. Po dvou letech non toxic péče začaly mizet i symptomy spojené s endometriózou a narušenou imunitou, z těchto se postupně zcela vyléčila. Mnoho let se také aktivně zajímá o alternativní terapie a věnuje se charitativním projektům.

Pavla Pavlištová je autorkou knížky “Svět non toxic – méně je více” spolu s Katarínou Hrivňákovou, která byla zároveň odborným dozorem. Autorky v knížce nabízejí jak úvod do prvních krůčků netoxického životního stylu pro ty, kteří s non toxic teprve začínají, tak i informace pro „pokročilé“, kteří už metodu non toxic praktikují.

Seminář je certifikovaný Školou Klinické Naturopatie. Po absolvování semináře účastníci obdrží emailem certifikát o jeho absolvování.

Úroveň: *
Stupně úrovní:
* odborná znalost není nutná
** předpokládá se základní porozumění termínům anatomie, fyziologie či biochemie
*** předpokládá se znalost termínů anatomie, fyziologie či biochemie 

Informace pro studenty Školy Klinické Naturopatie: Tento seminář patří mezi volitelné semináře pro všechny obory. Doporučeno pro studenty všech ročníků. Seminář se vám započítá do studia jako 7 hodin kontaktní výuky.

Cena2 690 Kč / 124 €* včetně DPH
* úhradu je možné provést pouze v českých korunách nebo eurech, cena v eurech zahrnuje kurzový rozdíl a poplatek za převod měny.


Možnost zakoupit také jako dárkový poukaz.

Místo konání: Praha (přesnou adresu obdrží účastníci emailem)


Vaše dotazy vám rádi zodpovíme na seminare@skolanaturopatie.cz.

Organizátor si vyhrazuje právo na změnu. Pro otevření semináře musí být naplněna minimální kapacita.